Inflammaging

 

Může to znít poměrně banálně, když se suchá pleť nebo suché oči opakovaně objevují a musí se znovu léčit. Pro postižené to však může znamenat velkou zátěž v každodenním životě. Stejně jako v medicíně je proto v zájmu zabránit recidivě. Akné, růžovka a periorální dermatitida jsou příkladné lékařské indikace, které ukazují, jak se péče o pleť a dermatologie prolínají.

Adjuvantní korneoterapie

Příčiny recidiv jsou různé a obvykle způsobeny několika faktory. V případě infekcí je předčasné ukončení antibiotické léčby jedním z důvodů opětovného vzplanutí kožní reakce. Dlouhodobá léčba kortikosteroidy však může vést i ke zvýšené citlivosti na mikroorganismy a alergeny. Psoriáza je často důsledkem užívání léků, jako jsou betablokátory. Ve všech případech má smysl zabývat se zvláštnostmi a potenciálními vedlejšími účinky léků. Existují indikace, u kterých může doprovodná péče o kůži (adjuvantní korneoterapie) s ohledem na dobu po lékařském ošetření velmi pomoci. Například:

  • Neurodermatitida je mimo jiné charakterizována narušenou bariérou. Bariérové poruchy lze účinně zmírnit nebo jim zcela předejít použitím krémů na lamelární bázi. Jejich princip spočívá ve vyplnění defektů kožní bariéry fyziologickými biomembránami (dvojvrstvami) složenými z hydrogenovaného fosfatidylcholinu a případně ceramidů.
  • U aktinické keratózy mají výtažky z kadidla protizánětlivý účinek. 
  • Poruchy rohovění, jako je akné, dobře reagují na lipozomální disperze nízkých dávek kyseliny azelaové (≤ 1 %). Membrány liposomů (dvojvrstvy) se skládají z nativního fosfatidylcholinu, který obsahuje chemicky vázané esenciální mastné kyseliny namísto nasycených kyselin hydrogenované verze.

K prevenci a následné péči lze samozřejmě použít i adjuvantní péči o pleť. Je to tak důležité, protože přerušení léčebné dermatologie vede k diskontinuitě, kterou lze alespoň částečně kompenzovat péčí o pleť šitou na míru dané indikaci. Ideální je, když se v lécích a péči o pleť používá stejný základ jako základní krém. Potřebná spolupráce dermatologie a péče o pleť (kosmetika) je však zatím vzácná.

Kosmetické příčiny

Kromě léků existuje řada dalších příčin, které vedou k opakovaným kožním reakcím a recidivám. V případě růžovky je to právě mastná péče o pleť, která podporuje explozivní množení anaerobních zárodků. V tomto případě, stejně jako u akné, mohou pomoci liposomy obsahující kyselinu azelaovou spolu s kyselinami boswelovými. Boswellové kyseliny působí jako inhibitory proteáz. Do jaké míry jsou inhibovány endogenní proteázy, které rozkládají antimikrobiální proteiny (AMP), nebo proteázy příslušných mikroorganismů, není dosud známo. Rosacea jasně ukazuje, jak důležitá je péče o pleť - jak při vzniku, tak při prevenci recidiv.
Vedle nadměrné péče ("příliš mnoho") je samozřejmě třeba vzít v úvahu i nedostatečnou péči ("příliš málo"). K nadměrné péči často patří i hygiena, kdy je pokožka příliš často a příliš intenzivně vystavována povrchově aktivním látkám čisticích prostředků. To téměř nevyhnutelně vede k poškození bariér, které opakovaně způsobuje plísňové a bakteriální infekce na oděné kůži, například na chodidlech nebo v oblasti stydké kosti. Počáteční infekce neprobíhají v lázních, ale venku na bosých nohách a jsou urychleny nedbalým vysoušením a přetrvávajícím vlhkým prostředím.
U citlivé pokožky je třeba se za každou cenu vyhnout těsným, málo prodyšným a drhnoucím oděvům. 

Ovlivnění mikrobiomu

Jedním ze zdrojů nežádoucích reakcí jsou individuálně nevhodné složky kosmetických přípravků. Zatímco doposud se alergie a podráždění přisuzovaly pouze přímému působení těchto látek na kůži, s nedávným zahrnutím mikrobiomu je třeba uvažovat o zcela jiných příčinách. Konzervační látky například ovlivňují spektrum kožní flóry a mohou vést k nechtěnému rozvoji rezistence nežádoucích, patogenních zárodků. Totéž platí pro vysoké koncentrace antioxidantů a komplexotvorných látek, které ovlivňují oxidoreduktázy mikrobiomu, jejichž úkolem je mimo jiné produkovat kyseliny, které tvoří kyselý plášť (pH) kůže.
Jak již bylo uvedeno, přípravky pro péči o pokožku bohaté na lipidy, zejména ty, které se skládají z inertních, nevstřebatelných parafínů, vedou k selekci a preferenci anaerobů, a tím ke změně přirozené rovnováhy v kožní flóře. To vede k obnovení zánětu nejen u rosacey, ale také u periorální dermatitidy a kůže se sklonem ke komedonům. Je zajímavé, že mnoho extemporálních receptů v lékárnách toto vůbec nezohledňuje. Proto se antibiotika pro tyto indikace stále předepisují s vazelínou a parafíny (např. Unguentum molle).
Důvodem je skutečnost, že účinné farmaceutické látky jsou z těchto základů lépe dostupné. Nevýhodou tohoto přístupu je však to, že zcela zpomaluje regeneraci kůže, která je základním předpokladem účinné sebeochrany v období po léčbě. Patogenní zárodky tak mohou snáze obnovit svou aktivitu, když se antibiotikum přestane užívat a stav kožní bariéry není optimální.

Každodenní vlivy

Jiné příčiny recidivy se jeví spíše okrajově, a proto si jich ani vědomě nevšimneme. Patří mezi ně například vliv tvrdosti vody na neurodermitické projevy. Již poškozená pokožka je dále narušována pronikáním tvrdých složek pitné vody ve formě hydrogenuhličitanu vápenatého (dočasná tvrdost) a síranu vápenatého (trvalá tvrdost). Z dlouhých řetězců mastných kyselin v bariéře vznikají vápenatá mýdla. Poškozen je také kožní kyselý plášť mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem.
K podobnému jevu dochází při neustálé manipulaci s kartonovými krabicemi obsahujícími plnidla, jako je uhličitan vápenatý. Uhličitan vápenatý při kontaktu poškozuje kyselý plášť a suchá, savá lepenka pokožku neustále vysušuje. To v kombinaci s mechanickým namáháním způsobuje abrazivní dermatózy (kumulativní subtoxickou kontaktní dermatitidu), které usnadňují pronikání dalších cizorodých látek a mikroorganismů. Prodyšné bavlněné rukavice jsou účinným lékem.
Obtížná je také několikahodinová práce u obrazovky počítače bez fyzické zátěže. Suché oko je dnes velmi časté. Existuje mnoho způsobů léčby, přičemž největší šanci na dlouhodobý úspěch má kontinuální aplikace fyziologických membránových lipidů (fosfatidylcholinu) v kombinaci s nízkými dávkami derivátů vitaminu A. Oční cvičení, která aktivují mikrocirkulaci, spolu s fyzickým cvičením kompenzujícím sedavé zaměstnání, stejně jako dostatečná doba regenerace díky spánku a málo stresu, rovněž pomáhají udržet problém pod kontrolou.
Letecký personál je rovněž vystaven vysoké míře stresu. Nízký tlak vzduchu a nízká vlhkost v letadle vysušují pokožku. Podráždění a náchylnost k alergenům a mikroorganismům jsou předem naprogramovány, zejména pokud péče o pokožku není těmto podmínkám dostatečně přizpůsobena nebo není vhodná. I v tomto případě se používají podpůrná bariérová opatření, která se zaměřují na udržení a posílení přirozeného hydratačního faktoru (NMF). Příliš intenzivní čištění po práci rozpouští nejen make-up, ale také lipidy v bariéře a poškozuje NMF. Tomu lze čelit pouze převážně fyziologickými složkami - také při čištění.

Okrajové faktory

Kromě fyzické nečinnosti a tělesné hmotnosti, které ze své podstaty ovlivňují nejen metabolismus, a tím v konečném důsledku i pleť, může nevyvážená strava (nedostatek vitaminů), ale především hormonální vlivy, jako je puberta, menstruace, menopauza a další změny související s věkem, přispívat aditivně jako osobní faktory k recidivě kožního problému, který se objevuje dříve nebo intenzivněji.
Může tomu být ale i naopak, k relapsu nedojde. Psychický stav je zásadním faktorem, zejména u indikací, jako je neurodermitická kůže, růžovka a periorální dermatitida.

Dr. Hans Lautenschläger

 

© Copyright Kosmetik Konzept KOKO GmbH & Co. KG, Leichlingen, www.dermaviduals.de

                                           Revize: 07/06/2022